What is negative 94/21 converted into a positive number?

Answers

Answer 1
Answer: You can't just change negative numbers into positive numbers.  They're completely different things.

I'm sure you worked with the number line in school.  Do you remember how the negatives are on one side of zero, and the positives are on the other side ?

You dress a lot different when it's 40 degrees below zero outside, compared to what you put on when it's 40 degrees above zero.  They're completely different numbers.

In the same way, 1,400 feet below sea level is the lowest spot on Earth, at the Dead Sea in Israel, but 1,400 feet above sea level is like somewhere in Nebraska or northern Texas.  They're completely different numbers.
Answer 2
Answer:

Final answer:

To convert a negative fraction into a positive number, you can simply take the absolute value of the fraction.

Explanation:

To convert a negative fraction into a positive number, you can simply take the absolute value of the fraction. In this case, the absolute value of -94/21 is 94/21.

Learn more about Converting negative fractions to positive numbers here:

brainly.com/question/17689338

#SPJ12


Related Questions

Colby wants to set up square tiles on the top of a wooden box. The top of the wooden box is a rectangle 7 1/2 inches long and 5 1/2 inches wide. Could Colby use 3/4 inch tiles to cover up the top of the box?
At the market, 5 light bulbs cost $9.85 How much do 7 light bulbs cost?
Carl and Rita ate breakfast at the local diner. Their bill came to $11.48. They gave their waitress a tip that was 25% of the bill. How much money did they give the waitress for her tip?
An iguana at a pet store is 5 feet long.measurements for iguana cages are given in inches.How many inches long is the iguana?
2x + 9y = 5 How do I convert this into slope-intercept form?​

What is the standard form of 0.002?

Answers

Answer:

Standard form   2 * 10^(-3).

Step-by-step explanation:

Given  : 0.002

To find : What is the standard form.

Solution : We have given 0.002

To convert it in to standard form

Remove decimal

0.002 =  (2)/(1000).

By exponent rule

(1)/(1000)  = 10^(-3).

Then ,

(2)/(1000) =  2 * 10^(-3).

Therefore, Standard form   2 * 10^(-3).

0.002 in standard form is:

2 x 10-3

Hope I Helped!!!

Sarah purchased $15.75 worth of coffee that sold for $.25 per pound how many pounds of coffee did Sarah buy?

Answers

Answer:

63

Step-by-step explanation:

15.75 divided by .25 and you get 63. :3

$15.75/$.25= 63pounds

~~~30 POINTS~~~
Please answer this math question!

Answers

With a dilation, each dimension increases by the factor.  Thus, if we let the dimensions be x and y, the new dimensions are 2x and 2y.

(a): The original perimeter is 2(x+y), but the new one is 2(2x+2y).  This is twice the original perimeter, so it is 18*2=36.

(b): The original area is xy, and the new one is (2x)(2y), or 4xy.  This is four times the original area, or 20*4=80.

(c): As it's given that the side lengths are integers, the intended solution is most likely to divide by 2 in the perimeter to see that the sum of the side-lengths is 9 and their product is 20.  Guessing/checking values for each side, we see that 4 and 5 work for the smaller rectangle.  Multiplying by two, the larger one has lengths 8 and 10.

Alternatively, we set them to x and y and use the equations:
x+y=9
xy=20

Dividing by y, we see that x=20/y.  Substituting, we have that y+20/y=9.  Subtracting 9 and multiplying by y, we have:

y^2-9y=20

Factoring, we have (y-5)(y-4)=0.  The solutions to this equation are 4 and 5, which result in x=5, y=4 or x=4, y=5 respectively.  Thus, we see that 4 and 5 are the side-lengths.  Note that this solution did not require the assumption that the side-lengths are integers!

Chloe answered 35 of the 60 questions correctly. Express this amount as a percent and as a decimal

Answers

Answer:

0.583

58.3%

Step-by-step explanation:


Trail mix cost $5.76 for 8 ounces. What is the cost per ounce ?

Answers

I believe it is 1.38
Answer is 0.72 cents. You would need to divide $5.76 by 8 which equals 72 cents. To check it just multiply 0.72 by 8 and that will give you $5.76.

Twenty five students are in a class. Each student will have one half of a sandwich for a snack. Each sandwich is made with two slices of bread. How many slices of bread are needed to make enough sandwiches for each student to have one-half of a sandwich for a snack?

Answers

25 slices of bread needed for each student to have one half of a sandwich for a snack